Drukarka atramentowa – co warto o niej wiedzieć?

Przy obecnym rozwoju technologicznym, wydaje się, że drukarka to bardzo powszechne urządzenie, które nie może nas niczym zaskoczyć. Prawdopodobne jest jednak, że drukarka atramentowa skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic.

drukarka atramentowa


Jaki jest sposób jej działania? Można by pokusić się o stwierdzenie, że drukarka ta działa podobnie jak maszyna do pisania, choć niewątpliwie ma większy stopień skomplikowania i szybkości.
Głowica drukująca ma za zadanie przesuwać się z jednego końca kartki na drugi. Moment, w którym zatrzymuje się służy temu, by małe krople tuszu wydostały się na zewnątrz. Patrząc na cały ten proces można odnieść wrażenie, że drukarka działa nieustannie, bowiem przerwy, które robi trwają ułamki sekund.


Tusz nim wydostanie się na zewnątrz przepływa przez maleńkie otwory, dzięki czemu z mikroskopijnych punktów powstaje obraz.
Drukarka atramentowa tworzy obraz z linii. Po narysowaniu jednej, papier do drukarki ulega przesunięciu dzięki czemu urządzenie jest w stanie tworzyć obraz dalej. Głowica może poruszać się w dowolnym kierunku.


Pracuje ona bardzo cicho, oferuje drukowanie zdjęć dobrej jakości zarówno w kolorze jak i w czarno-białym. Urządzenie to posiada dość dużą pamięć wewnętrzną, jest wydajne, cechują go niewielkie koszty produkcji.
Drukarka ta nie jest jednak pozbawiona wad. Jej części narażone są na postępującą eksploatację, wydruk dobrej jakości można uzyskać dopiero w sytuacji skorzystania z markowego papieru.
Drukarki, które istnieją na obecnym rynku mają możliwość „komunikowania się” z komputerem, co skutkuje drukiem lepszym i szybszym drukiem.


Oprócz drukarek istnieją też różne techniki drukowania. Jedna z technik polega na zastosowaniu tzw. materiału piezoelektrycznego, który umożliwia przekształcenie napięcia elektrycznego w ruch mechaniczny. Skutkiem tego jest zmniejszenie zużycia niewielkiej ilości zarówno papieru jak i tuszu.


Natomiast technika termiczna polega na napełnianiu głowicy drukarki atramentem. Gdy druk jest wykonywany, atrament zostaje podgrzany do bardzo wysokiej temperatury, do dyszy dostaje się powietrze i tusz wydostaje się na zewnątrz.